Co to jest Kali Linux?

Kali Linux to najbardziej zaawansowana dystrybucja do testów penetracyjnych, jaka kiedykolwiek powstała.

Oficjalna edycja została przygotowana przez twórców słynnego Backtrack. Kali Linux to dystrybucja która urosła znacznie ponad zwykłą dystrybucja LiveCD i stała się pełno wartościowym systemem operacyjnym.

Więcej informacji na temat twórców oficjalnej edycji Kali Linux można uzyskać na ich stronie. Pod adresem: http://www.kali.org/about-us/ lub na stronie Offensive Security

Dlaczego powstała Polska Edycja Kali Linux ?

Polska Edycja powstała aby dopasować system Kali Linux do polskich realiów i ułatwić zdanie użytkownikowi końcowemu, przez polonizację systemu w tym całego interfejsu graficznego, a także dodanie instrukcji (man-ów) w naszym ojczystym języku. Nie zapominamy też o polskich słownikach które są przygotowywane w ramach naszego projektu „słownika PREMIUM”

Czym jest Kali Linux PREMIUM ?

Edycja idzie o krok dalej niż zwykła „Polska Edycja” staramy się tu sprostać oczekiwaniom naszych użytkowników i dodać do systemu to czego oni potrzebują. Wszystkie dodane aplikacje są uzgadniane publicznie na naszym forum, staramy się spełnić wszystkie zachcianki o ile są one poparte słusznymi argumentami.

Kto tworzy Polska Edycję Kali Linux ?

W tworzeniu Polskiej Edycji Kali Linux, uczestniczy cała społeczność naszego forum, oraz wiele innych osób interesujących się bezpieczeństwem sieci i testami penetracyjnymi. Sam system jest składany i przygotowywany przez użytkownika ukrywającego się pod pseudonimem „Tommy” ale w procesie tworzenia uczestniczą też inne osoby bez których było by to nie możliwe:

  • Drareg – główny kontroler jakości portalu Bezpieka.org, bug buster
  • Heron – guru bezpieczeństwa sieci sektora finansowego, założyciel, fundator i pomysłodawca portalu Bezpieka.org
  • Brus78 – jeden z twórców Polskiego słownika PREMIUM oraz jedyny twórca norweskiej wersji słownika PREMIUM
  • jackkk – tester, głównie wersji przeznaczonej dla układów GPU firmy AMD
  • K13 – tester

Trzon naszej ekipy zamieszkuje w regionie Śląska – Katowice (Polska), ale z przyczyn bezpieczeństwa nasze dane nie są publikowane.

Dla kogo dedykowane są wszystkie wersje Kali Linux ?

System ten jest przeznaczony dla profesjonalistów, którym tajniki systemu Linux nie są obce, osób zajmujących się bezpieczeństwem sieci. System ma pomóc im w pracy która wykonują przez zgromadzenie w jednej dystrybucji wszystkich narządzi które potrzebują.

Jesteśmy świadomi że nasz system może i prawdopodobnie jest wykorzystywany, przez wielu hakerów do rzeczy które nie są do końca zgodnych z naszym prawem (Polskim Prawem) ale my jako twórcy nie jesteśmy w stanie tego kontrolować, dlatego też nie ponosimy odpowiedzialności za jego nielegalne wykorzystanie.

Wychodzimy z założenia że to nie broń łamie prawo, tylko człowiek który jej używa.

Komu NIE zalecamy używanie tego systemu ?

Wszystkie osoby które zaczynają swoją przygodę z systemem linux, mogą się spotkać z dużymi problemami. Sam system Debian Linux na którym bazuje Kali Linux nie należy do grona prostych dystrybucji Linux, a modyfikacja Kali Linux jest jeszcze bardziej zaawansowana. Nieumiejętne używanie niektórych narzędzi może doprowadzić do uszkodzenia danych lub maszyn na których są one uruchamiane, a nawet do konfliktu z prawem przez nieświadome lub celowe używanie jego narzędzi do systemów oraz urządzeni, które nie są naszą własnością lub do których nie posiadamy pisemnych uprawnień na wykonanie testów.

Autorzy system Kali Linux Polska Edycja oraz PREMIUM nie ponoszą odpowiedzialności za straty finansowe czy moralne poniesione z tytułu użytkowania naszego systemu.

Czego NIE zawiera Polska Edycja Kali Linux oraz edycja PREMIUM ?

Przy tworzeniu Polskiej Edycji Kali Linux oraz edycji PREMIUM dokładamy największych starań aby możliwe w najwyższym stopniu wykluczyć ryzyko dostania się do dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Jeżeli jednak ktoś z was, użytkowników wykryje coś podejrzanego, bardzo prosimy o zgłoszenie tego za pośrednictwem forum, a my na 100% usuniemy to bezzwłocznie.

Proszę mieć jednak na uwadze że oficjalny system Kali Linux oraz nasza edycja PREMIUM zawierają narzędzie Metasploit, które do działania potrzebuje małych programów które nazywane są „payload-em” i jest ono wykorzystywane do tworzenia sesji metapreter-a. Programy „payload” częściowo są wykrywane przez programy anty wirusowe jako szkodliwe oprogramowanie (wirusy). Programy te przechowywane są w dystrybucji w stanie NIEAKTYWNYM, usuwanie ich może powodować że Metasploit nie będzie w stanie funkcjonować. Nieumiejętne użytkowanie tych programów, także może narazić użytkownika na poważne NIEBEZPIECZEŃSTWO.