Instalacja VirtualBOX na Windows

virtualboxDuża ilość osób, które na co dzień pracują na systemach Windows, stara się zapoznać z możliwościami i funkcjonalnością KALI-LINUX, BACKTRACK czy innych systemów operacyjnych. Czasami przeszkodą jest obawa przed uszkodzeniem obecnego systemu operacyjnego. W takich właśnie sytuacjach, dobrym wyjściem jest użycie bezpłatnego systemu VirtualBOX dostępnego na zasadach : Open Source Software under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2.

Instalacja VirtualBOX

Pierwsze kroki powinniśmy skierować po najnowszą z dostępnych wersji na stronie producenta (https://www.virtualbox.org/), gdzie w dziale Downloads mamy możliwość wyboru odpowiedniej wersji do swojego systemu operacyjnego (Windows, OS X, Linux i Solaris).
W przypadku opisywanego systemu operacyjnego Microsoft i przeglądarki Internet Explorer, pobieranie pliku wygląda następująco:

pobieranie_pliku_virtualbox

Po poprawnym pobraniu, uruchamiamy instalację programu:

pobrany_plik_virtualbox

Sam proces instalacji programu przebiega następująco:
virtualbox_install_01

Mamy możliwość wyboru lokalizacji instalacji oraz instalowanych elementów, zwykle zostawiamy bez zmian:

virtualbox_install_02

Decydujemy czy mają być tworzone skróty na systemie i w których miejscach:

virtualbox_install_03

Delikatna informacja, że zostaną zerwane wszystkie istniejące połączenia:

virtualbox_install_04

Rozpoczęcia instalacji:

virtualbox_install_05

virtualbox_install_06

Instalacja sterowników do wirtualnych kontrolerów (sieci, USB itd.). Grzecznie wyrażamy zgodę i instalujemy dalej:

virtualbox_install_07_pytanie

Instalacja zakończona sukcesem:

virtualbox_install_08

Po uruchomieniu programu, wygląda on następująco:

virtualbox_01_start

Dzięki temu, zostaliśmy posiadaczami potężnej wirtualnej platformy, dzięki której praca z wieloma różnymi systemami operacyjnymi oraz przeprowadzanie testów jest znacznie uproszczone. Bardzo ciekawie wyglądają testy penetracyjne, wykonywane właśnie w takim środowisku. Można w bardzo łatwy i przyjemny sposób dostosowywać wszystkie ustawienia, uprawnienia i podatności, gdzie w przypadku uszkodzenia (skasowania) systemu, w przeciągu kilku sekund można przywrócić cały serwer do stanu wyjściowego poprzez działanie mechanizmu Snapshot:

virtualbox_snap

Działanie Snapshot, polega na zapisaniu wszystkich operacji od obecnego momentu i możliwości ich wycofania w dowolnej chwili.

virtualbox_snap_01

Pełne możliwości i konfiguracje VirtualBOX, zostaną zebrane i przedstawione w jednym z przyszłych artykułów. Na chwilę obecną, proponujemy poczytać o „Uruchamianiu KALI-LINUX w środowisku wirtualnym„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *