Stawiamy środowisko wirtualne – Dodawanie do domeny

Kolejna część z serii „Stawiamy środowisko wirtualne”, teraz skupimy się na dodawaniu stacji Windows 7 do domeny, którą stworzyliśmy wcześniej. Najpierw uruchamiamy oczywiście Windows Server i następnie Windows 7 – gdzie po zalogowaniu sprawdzamy czy zadziałał nasz mechanizm DHCP:

Jeśli został przyznany adres IP, jest wszystko dobrze, widać domenę, jesteśmy w sieci. W przypadku problemów, zweryfikujmy czy ‘widać’ nasz serwer:

Jeśli serwer nie odpowiada, należy szukać przyczyny w połączeniu sieciowym, źle wykonanej konfiguracji lub braku uruchomienia serwera.

Przystępujemy do dodania naszej stacji do domeny. W tym celu uruchamiamy Menu Start -> Control Panel -> System and Security  -> System

Teraz Advanced system settings, pierwsza zakładka Computer Name i klikamy w Change

Wpisujemy nazwę naszej domeny ‘bezpieka.local

Uwierzytelniamy kontem administratora domeny z serwera Windows 2008 R2

Jeśli podaliśmy poprawne dane, otrzymujemy komunikat o poprawnym dodaniu do domeny

Teraz tylko restart stacji … co oczywiście wykonujemy.

Logujemy się poprzez użytkownika domenowego … Switch User, Other User (nie można zapomnieć dodać nazwy domeny przed nazwą użytkownika ‘bezpieka.local’)

Zostaliśmy zalogowani na stacji, jako administrator domeny. Całość została skonfigurowana poprawnie i stacja jest już pełnoprawnym członkiem domeny ‘bezpieka.local’. Zwróćcie uwagę, że w lokalnej grupie Administrators na stacji, nowym członkiem została grupa Domain Admins – tak właśnie ma być i jest to poprawna konfiguracja.

W tej chwili można oczywiście stworzyć i dodać wiele dodatkowych serwerów, stacji do domeny i zarządzać nimi z jednego miejsca. Wymaga to już troszkę więcej zachodu, jeśli chcemy utrzymać porządek i ułatwić sobie zarządzenie tym wszystkim w przyszłości. W jednym w przyszłych artykułów postaramy się wyjaśnić wszystkie powstałe wątpliwości i podpowiedzieć podstawy konfiguracji domen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *