Stawiamy środowisko wirtualne – Windows 7

Jest to kolejny artykuł dotyczący przygotowań środowiska testowego, Windows Server 2008 został opisany w pod tym linkiem:

http://bezpieka.org/stawiamy-srodowisko-wirtualne-windows-server-2008r2_2016

teraz przygotujemy stację kliencką – zwykły legalny Windows 7, dostępny na stronach Microsoft’u. W tym celu przechodzimy na stronę:

https://developer.microsoft.com/en-us/microsoft-edge/

przechodzimy dalej : Tools i Virtual machines

i wybieramy system na jaki mamy ochotę.

Zwróćmy uwagę na komentarz o wygasaniu maszyny wirtualnej po 90 dniach:

Please note that these virtual machines expire after 90 days. We recommend setting a snapshot when you first install the virtual machine which you can roll back to later.

Aczkolwiek, nie sądzę aby przy tak szybkiej instalacji i małej ilości problemów, maszyna wirtualna wytrzymała aż taki okres czasu. Przeważnie podczas użytkowania i zabawy, różne wychodzą problemy i dojrzewają kolejne pomysły, kończące się reinstalacją systemu operacyjnego …

Wybór platformy zależy od systemu wirtualizacji – w tym przypadku wybieramy VirtualBox. Teraz pozostaje poczekać na ściągniecie się pliku 3,5GB. Po rozpakowaniu zawartości, pozostajemy z plikiem ‘IE11 – Win7.ova’, który importujemy do VirtualBox’a:

Na początek, zmieńmy przynajmniej wielkość pamięci RAM na choć troszkę większą niż domyślnie.

Teraz następuje proces importu, który może chwilkę potrwać i docelowo zająć ponad 10GB dodatkowego miejsca na dysku. Proponuję tak samo jak w przypadku Windows Serwer, chwilowo odłączyć wirtualną kartę sieciową. Po zakończeniu procesu uruchamiamy maszynę wirtualną:

System mamy gotowy. Teraz będzie można przystąpić do dalszej zabawy i konfiguracji posiadanych maszyn w jedno sprawne środowisko. Zostanie to opisane w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *