Stawiamy środowisko wirtualne – Windows Server 2008R2

Dostawałem ostatnio pytania dotyczące tworzenia środowisk testowych na potrzeby własne. Jednym z podstawowych warunków była pełna legalność systemów operacyjnych. O ile w przypadku Linux’a nie większych problemów, systemy Windows stawiają już większe wyzwanie. Na potrzeby tego artykułu stworzymy proste środowisko na legalnych systemach, niezbędne do przeprowadzania testów. Całość nie jest zbyt skomplikowana i nawet dla początkujących użytkowników nie powinna nastręczyć jakichkolwiek problemów. Zawsze staramy się propagować legalność systemów i zachęcać do używanie tego co legalne.

Pamiętajmy, że VirtualBox działa poprawnie na różnych systemach i nie ma problemów z jego uruchomieniem na Linux’ie czy innych systemach operacyjnych – nie musi to być Windows. Chodzi ogólnie o możliwość stworzenia całego laba jak najniższym, legalnym kosztem – bez kupowania do zabawy i testów licencji. Całkowicie wystarczy komputer z darmowym Linux’em, odpowiednią ilością pamięci RAM, miejscem na dysku … i można rozpocząć przygodę, czasami wręcz nowy rozdział w życiu (nie samymi grami człowiek żyje 😉 ).

Wszystko będziemy instalować na środowisku wirtualnym VirtualBox, pobieramy jak najnowszą wersję:

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Proponuję pobrać systemy, zaczynając od oczywiście podstawy jaką powinniśmy posiadać:

https://www.kali.org/downloads/

Następnie wyszukujemy systemy Windows, jakie będziemy potrzebować. Pamiętajcie, że należy zerknąć na licencjonowanie o ograniczenia licencji – ale do testów prywatnych, przy braku użycia w celach zarobkowych czy służbowych – nie powinno być większych problemów. Nie polecam pobierania luster systemów z chomików czy torrentów, tylko najlepiej z pewnego źródła:

https://www.microsoft.com/en-us/download/search.aspx

wyszukajmy frazę ‘msvhds’ (Virtual Hard Disk, stworzony na potrzeby Virtual PC, ale doskonale sprawdzający się na VirtualBox)i wybieramy system ‘Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition x64 (Full Install) VHD’ – na nasze potrzeby wystarczy, 180 dni … jest całkowicie wystarczające. Są to 3 pliki spakowane RAR’em (zajmujące niecałe 2GB), ale na szczęście samoczynnie rozpakowujące się.

Przenosimy plik powstały po rozpakowaniu ‘WS2008R2Fullx64Ent.vhd’ do miejsca, gdzie chcemy aby się znajdowały pliki dysków wirtualnych – można oczywiście pozostawić w miejscu, gdzie się rozpakowało, ale jeśli ktoś ma usystematyzowaną lokalizację, łatwiej będzie później dostać się do plików. Kolejnym krokiem jest podłączenie dysku pod system wirtualny, Machine -> New…

Nadajemy nazwę maszyny wirtualnej, nie ma to wpływu na nazwę serwera, tylko i wyłącznie jest to nazwa ułatwiająca odnalezienie się w maszynach wirtualnych w konsolki VierualBox’a

Ilość pamięci zleży od posiadania fizycznych możliwości komputera (do zabaw z wirtualizacjami to minimum niestety 16GB pamięci RAM). Jak nadamy kilku maszynom po 2048 MB to wysycenie pamięci następuje dramatycznie i nawet najszybsze dyski SSD nie dadzą rady. Tak, dobrze jest oczywiście używać dysków SSD do pracy z maszynami wirtualnymi, wzrost prędkości jest bardzo zauważalny, jeśli porównamy to do dysków klasycznych.

Wybieramy istniejący dysk (ten rozpakowany)

Na początek, proponuję odłączyć sieć na czas instalacji, konfiguracji

Teraz pozostało tylko uruchomienie maszyny wirtualnej i przystąpienie do jej skonfigurowania. Na początek region, lokale i klawiatura

Czytam dokładnie licencje … to chyba oczywiste

Następuje restart, dokończenie konfiguracji i grzecznie nadajemy hasło … administratora. Tym oto sposobem, mamy zainstalowany legalnie system operacyjny Windows Server 2008 R2 Enterprise. Jest to pełna wersja, po instalacji wymagająca aktywacji w ciągu 10 dni. Co oczywiście czynimy, po podłączeniu się już do sieci Internet.

Teraz można już zmienić rozdzielczość z jaką będzie nam się dobrze pracowało – prawym przyciskiem myszy na pulpicie i ‘Screen resolution’

Od tego momentu, decydujemy do dalej i co tak naprawdę chcemy uzyskać. Proponuję jeszcze nie kasować spakowanych plików z dyskiem systemu operacyjnego. Zawsze cały proces możemy zainicjować ponownie i w razie problemów, rozpocząć zabawę od nowa a cały proces do tej chwili nie powinien zająć więcej niż kilka minut.

Jeśli to nasza pierwsza instalacja i zabawa z tym systemem, zapoznajmy się z nim na spokojnie, poczytajmy to co jest dostępne na Internecie. Niestety różni się to troszkę od powszechnych systemów używanych w warunkach domowych, ale doświadczenie i umiejętności na pewno nie pójdą na marne – nawet jeśli nie chcemy pracować później jako administratorzy systemów Microsoft, to przynajmniej poznajmy to, na czym pracuje część dużych firm.

W tym artykule to wszystko, będą teraz pojawiały się kolejne, dotyczące dokończenia konfiguracji Windows 2008 R2 pod kontroler domeny, instalację Windows 7 wraz z podłączeniem do domeny.

Ilość systemów i zabawy jaką możemy dzięki temu osiągnąć, zależy właściwie od posiadanej pamięci RAM , wolnego czasy i samozaparcia. Ostrzegam, to jest tylko początek i pokazanie całkowitych podstaw, ale może komuś ułatwi start w świecie Windows.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *