Uruchamianie KALI-LINUX na VirtualBOX

Kali Linux PREMIUM PLNa samym początku najlepiej zapoznać się z samym systemem KALI-LINUX w środowisku wirtualnym, gdzie na spokojnie i bez najmniejszych konsekwencji możemy dokonywać zmian, poprawek i uczyć się na błędach. Wszystkie operacje, nie mają najmniejszego wpływu na istniejące środowisko na którym jest uruchomiony VirtualBOX (zachęcam do zapoznania się z artykułem: Instalacja VirtualBOX na Windows).
Aby mieć możliwość uruchomienia systemu KALI-LINUX, proponuję pobrać wersję z naszej dystrybucji: https://kali-linux.pl/download/. Po przygotowaniu i skonfigurowaniu, do dalszej zabawy niezbędne jest posiadanie poprawnego obrazu systemu ISO.

Rozpoczynamy od stworzenia nowego wirtualnego środowiska, klikając na ikonkę „New”:

virtualbox_01_start

Następnie, podajemy nazwę tego środowiska (w tym przypadku „KALI”):

virtualbox_02_new_kali

Teraz podejmujemy decyzję, czy tworzony będzie wirtualny dysk (dla potrzeb uruchomienia KALI jako Live nie ma takiej potrzeby):

virtualbox_03_hdd_question

Decydujemy jaka ilość pamięci fizycznej, zostanie przydzielona wirtualnemu systemowi (na czas testów większości systemów, wystarcza 1024 MB (1GB):

virtualbox_03_memory

Potwierdzamy informację o braku dysku wirtualnego dla tworzonego systemu:

virtualbox_04_hdd_question

Po naciśnięciu „Continue” otrzymujemy stworzony system wirtualny:

virtualbox_05

Możemy teraz już spokojnie uruchomić nasz nowy wirtualny system. Proponuję jednak, aby dokonać najpierw małej modyfikacji domyślnych ustawień. Zmienią one ustawienia karty sieciowej – która domyślnie dostanie podłączona jako NAT z istniejącego fizycznego systemu. Realizujemy to poprzez uruchomienie ikony „Settings”:

virtualbox_config_01

Po prawej stronie ekranu VirtualBOX, wybieramy opcje Network i ‚odklikujemy’ – „Enable Network Adapter”:

virtualbox_config_02_network

Kolejną zakładką, którą warto odwiedzić, jest USB, gdzie po prawej stronie jest możliwość podłączenia istniejących fizycznych urządzeń USB do wirtualnego systemu (urządzenia te, zostaną usunięte (będą niedostępne) w obecnym systemie) – podpięcie karty WiFi na USB tutaj będzie dobrym pomysłem (aczkolwiek można to wykonać także później):

virtualbox_config_03_usb

Jeśli posiadamy dodatkowo, programy, instalki lub chcemy bezproblemowo wymieniać pliki pomiędzy wirtualnym środowiskiem, proponuję stworzyć „Shared Folders”. Będzie to miejsce, do którego dostęp będzie ze wszystkich posiadanych środowisk (tych wirtualnych jak i fizycznego). W znacznym stopniu ułatwi to nam pracę:

virtualbox_config_04_folder

Wybierając foldery i nazwy kierujemy się oczywiście dostępnymi zasobami, uprawnienia pozostawmy na początku bez zmian. Nie musimy na początku zabawy tworzyć takich wirtualnych folderów, będą nam potrzebne raczej w dalszych zabawach z systemami. Przykładowa definicja:

virtualbox_config_04_folder_dodanie

virtualbox_config_04_folder_gotowe

Po zapisaniu zmian (przycisk „OK”), pozostaje nam już tylko uruchomienie systemu KALI (zakładam, że posiadacie już obraz z naszej dystrybucji (https://kali-linux.pl/download/)? Oczywiście, zadziała także każdy inny poprawny obraz ISO.

virtualbox_05

Przy pierwszym uruchomieniu („Start”), otrzymujemy pytanie, skąd i jaki obraz ma zostać podpięty jako CD/DVD, wskazujemy posiadany obraz ISO:

virtualbox_start_01

Następnie, naciskając w „Boot menu” <enter>:

virtualbox_start_02

System jest już gotowy do pracy, ale niestety w wersji podstawowej, tekstowej. Aby uruchomić środowisko graficzne, wpisujemy komendę startx i naciskamy <enter>.

virtualbox_start_03

Teraz możemy się już bawić, sprawdzać, testować … a to dopiero początek … ciemniejszej strony mocy.

virtualbox_start_04

Po zakończeniu zabawy, można oczywiście wyłączyć maszynę bez zapisywania zmian, ale poprawne zakończenie pracy systemu jest mile widziane i sprzyja nabywaniu pozytywnych przyzwyczajeń:

virtualbox_start_05

Odłączone zostały wszystkie sterowniki i urządzenia, pozostaje nacisnąć … <enter> …